Program


Karácsony Lipcsében - 1723 A Nemzeti Filharmonikusok ünnepi hangversenye
6

Karácsony Lipcsében - 1723 A Nemzeti Filharmonikusok ünnepi hangversenye

Egy nappal szenteste előtt Vashegyi György vezényletével a Nemzeti Énekkar és a kamarazenekarrá átalakuló Nemzeti Filharmonikus Zenekar kiváló szólisták közreműködésével olyan Bach-műveket játszik, amelyek az időszakhoz kapcsolódnak.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. december 23. szombat, 19:30

KARÁCSONY LIPCSÉBEN - 1723
A Nemzeti Filharmonikusok ünnepi hangversenye

Műsor:
JOHANN SEBASTIAN BACH: Sehet, welch eine Liebe hat uns der Vater erzeiget, BWV 64
JOHANN SEBASTIAN BACH: Singet dem Herrn ein neues Lied, BWV 190
***
JOHANN SEBASTIAN BACH: Gloria in excelsis Deo, BWV 191
JOHANN SEBASTIAN BACH: D-dúr Magnificat, BWV 243

Kovács Ágnes szoprán
Balogh Eszter alt
Megyesi Zoltán tenor
Christian Immler basszus

Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Vashegyi György   

Zenei időutazás: karácsony Lipcsében, háromszáz évvel ezelőtt. De miért éppen akkor? Mert Johann Sebastian Bachot 1723 tavaszán nevezték ki a Tamás-templom karnagyává, és ez volt szolgálati idejének első jelentős ünnepe, amikor a város nyilvánosága előtt megmutathatta zeneszerzői tudását. Egy nappal szenteste előtt Vashegyi György vezényletével a Nemzeti Énekkar és a kamarazenekarrá átalakuló Nemzeti Filharmonikus Zenekar kiváló szólisták közreműködésével olyan Bach-műveket játszik, amelyek az időszakhoz kapcsolódnak.

A 64. kantátát (Sehet, welch eine Liebe hat uns der Vater erzeiget) 1723 karácsonyára komponálta Bach, a Singet dem Herrn ein neues Lied (BWV 190) újév napjára készült. A Gloria in excelsis Deo (Bach egyetlen latin szövegű egyházi kantátája, BWV 191) évszáma ugyan 1742, de illik a programba, hiszen ez is karácsonyi mű. Az első két alkotáshoz hasonlóan a Magnificat is 1723-ban keletkezett, eredetileg Esz-dúrban, ennek 1733-ban átdolgozott és D-dúrba transzponált változatát halljuk a koncerten. A Nemzeti Énekkar és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar tagjai számára izgalmas művészi tapasztalatnak ígérkezik a karácsonyi Bach-est, amelyen mindkét együttes a stíluskorszakhoz és a műfajhoz illőn csökkentett létszámmal lép pódiumra, a barokk zene korhű előadói gyakorlatában használatos kottaolvasási és interpretációs elveket alkalmazva a repertoárban évtizedek óta otthonos karmester, Vashegyi György vezényletével. Az est négy tapasztalt szólistája, a szoprán Kovács Ágnes, az alt Balogh Eszter, a tenor Megyesi Zoltán és a basszus Christian Immler olyan énekesek, akik már számos alkalommal léptek pódiumra Vashegyi György irányításával megvalósult régizenei produkciókban.

Ajánlatunk


Evita egy fogalom. Evita a nő - kultikus imádat és totális elutasítás között. Evita a megértett és eltaszított. Evita az imádott és az üldözött. Evita az ember.

Van a Bajza utca sarkán egy kis palota. A józsefvárosi Nagytemplom utcai bérházban pedig izgatott a készülődés. Pünkösdi Kató színinövendék a Csókos asszony címszerepét játssza. Ünneplik őt meg eljegyzését Dorozsmay Pista zeneszerzővel. A vőlegény azonban átmulatja az éjszakát, zálogba csapja a jegygyűrűket, és megszökik Rica Macával. A botrányos megcsalatás után érkezik Tarpataky báró, a híres mecénás. Katónak pedig dönteni kell: palota és gazdagság, csillogással kecsegtető siker vagy a szegényes bérházban eltöltött élet boldogságra vágyakozva. Zerkovitz Béla egyik legnépszerűbb, örökzöld, operettje csupa humor, szenvedély, szerelem, színház a békebeli Pestről, amikor olyan slágerek csendülnek fel többek között, mint az Asszonykám, adj egy kis kimenőt, az Éjjel az omnibusz tetején, a Gyere, te nímand, a Mi, muzsikus lelkek, valamint a műfaj és a darab emblematikus dala, a Van a Bajza utca sarkán... kezdetű sláger.

Otto Hahn német kémikus éppen a Nobel-díj átvételére készül 1946-ban Stockholmban. Pár órával a ceremónia előtt szállodai lakosztályába betoppan Lise Meitner osztrák-svéd fizikus. Nyolc éve nem látták egymást. Akkor menekült a tudós nő zsidó származása miatt Svédországba. Előtte harminc évig a legközelebbi munkatársak és a legbizalmasabb barátok voltak Berlinben. Az atommaghasadás felfedezése fűződik a nevükhöz. Csakhogy a Nobel-díjat ezért az eredményért 1944-ben Hahnnak ítélték oda...

Ajánló


„Nem fiatalok. Nem szépek. Nem hibátlanok. De ma este színpadra lépnek, és le sem engedjük őket, míg nem marad –…

Frank Wildhorn musicalje és Homonnay Zsolt rendezése a nő örök, csábító szenvedélyességét, a férfi és a nő ösztönös és csillapíthatatlan…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!