Program


Somlai Petra és az Ensemble Variable estje

Somlai Petra és az Ensemble Variable estje

Franz SCHUBERT (1797-1828):
G-dúr szonáta, D 894
A-dúr zongoraötös “A pisztráng”, D 667
Carol Anton FODOR művei

Somlai Petra – fortepiano
Ensemble Variabile

Current events



A Hollandiában élő, Junior Prima-díjas Somlai Petra a Hágai Királyi Zenekadémia tanára, a Haydneum rendszeres fellépője, gyakran lép fel az Ensemble Variabilével, mely a historikus előadásmódra épülő kamarazene-játékot tűzte ki céljául. Repertoárjuk a barokktól a kora romantikáig terjed, autentikus előadásmóddal és érzékeny művészi megközelítéssel. A „Variabile” név utal a koncertek során megjelenő változatos hangszer-összeállításokra, valamint a zenei hangzás sokszínűségére.

Somlai Petra először Schubert kései, 1826 októberében befejezett G-dúr szonátáját szólaltatja meg. Ez volt az utolsó szonáta, mely még a szerző életében megjelent. A négytételes mű – hasonlóan az ugyanekkoriban írott G-dúr vonósnégyeshez – egységesen békés, bensőséges hangulatot áraszt – Szvjatoszlav Richternek ez volt a kedvence Schuberttől. A Pisztráng-ötösként közismert A-dúr zongoraötös jóval korábbi kompozíció, 1819-ben keletkezett, ám csak egy évvel Schubert halála után, 1829-ben publikálták. Az előadói apparátusban a vonósnégyesben megszokott négy vonós helyett a második hegedű helyett nagybőgő szerepel, talán Hummel bőgőt alkalmazó kamaraműveinek hatására. Az öttételes mű melléknevét a negyedik, variációs tétel – az 1817-es Pisztráng című dal – témájáról kapta, feltehetőleg a csellista és támogató, Sylvester Paumgartner ötletére. A zongorában mind az öt tétel során visszatér a dalokra jellemző kíséret, és a tételek közti egyéb szerkezeti hasonlóságok (pl. a második és az ötödik szimmetrikus szerkesztése) a mintegy háromnegyedórás mű egységét erősíti. A műsor további részében Carl Anton Fodortól, a „holland Haydntól” hallhatunk zenéket, aki élete jelentős részében Amszterdamban működött, többek közt 25 évig vezette a város egyik leghíresebb zenekarát, illetve 1808-tól – Napóleon öccsének megbízására – az egyik legfontosabb kulturális intézetet. 1846-ban bekövetkező haláláig Anton Fodor három szimfóniája és nyolc zongoraversenye mellett jelentős mennyiségű kamarazenei hagyott hátra – a koncert ezek közül mutat be néhányat.

Suggestions


In the 25 years since the foundation of the Balázs Elemér Group, the band has celebrated every significant anniversary at…

Ten LPs and over ten million albums sold – Morcheeba was founded 30 years ago and is still one of…

Két feledhetetlen hang, két zseniális énekes. Cserháti Zsuzsa és Máté Péter dalai a mai napig élénken élnek a lelkünkben. Személyüknek…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.