program


Győri Filharmonikus Zenekar - Zarathustra

Győri Filharmonikus Zenekar - Zarathustra

Műsor:
L. v. Beethoven: Hegedűverseny, op. 61
R. Strauss: Imígyen szóla Zarathustra, op. 30

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Torsdag, 25. Maj 2023 19:00

Győri Filharmonikus Zenekar - Zarathustra

Közreműködik: Gyenge Tibor - hegedű
Vezényel: Rajna Martin               

A veszprémi Hangvillában rendezett hangverseny műsorában elsőként a hegedűirodalom legfontosabb versenyműve, Ludwig van Beethoven 1806 karácsonyán bemutatott D-dúr hegedűversenye csendül fel, amely az úgynevezett „szimfonikus versenymű” gondolatának tökéletes megvalósulása: a kortársak briliáns csillogású, ám talmi értékű virtuóz koncertjei helyett a magasrendű zenei tartalmat állítja a középpontba, amelynek kibontásából a hegedű és a zenekar egyforma jelentőséggel veszi ki a részét. A szólót a Németországban működő erdélyi származású kiváló hegedűművész, Gyenge Tibor játssza. A második félidőben a német későromantika zenekari zenéjének egyik legnagyobb igényű alkotása, Richard Strauss 1896-ban írott és bemutatott Imígyen szóla Zarathustra című szimfonikus költeménye csendül fel. A mester szinte lehetetlen feladatra vállalkozott e művében: Nietzsche híres filozófiai költeményét zenei hangokra lefordítva mesélte el e hatalmas fejlődéstörténetet. A Győri Filharmonikus Zenekart Rajna Martin vezető karmester dirigálja.

A Győri Filharmonikus Zenekar nyárindító koncertjének műsorát a 18. század egyik legjelesebb német zeneszerzője, Georg Philipp Telemann művével kezdi. A mester neve kissé nagy kor- és pályatársai, Johann Sebastian Bach és Georg Friedrich Händel nevének árnyékába szorult – ám a maga korában Németországban híresebb volt mindkettőjüknél. De ne gondoljunk véres rivalizálásra: Telemann mindkettőjükkel baráti viszonyt ápolt. Hatalmas méretű életművének egyik legjelentősebb műfaja a szvit, amelyből több százat alkotott: ezúttal a C-dúr szvit csendül fel, amely „Vízizene” címmel ismert. A pontos elnevezés mindazonáltal „Hamburgi apály és dagály” lenne: a Hamburgi Admiralitás alapításának századik évfordulóját köszöntő kompozíció ünnepi menetben vonultatja fel a mitológia tengeristeneit és istennőit a jeles esemény alkalmából. A hangverseny második felében Schubert mély zenei gondolatokban bővelkedő, némileg megtévesztő melléknevével ellentétben a derű és az optimizmus hangjait is megszólaltató IV. szimfóniája hangzik el. Az est dirigense a zenekar állandó vendégkarmestere, a Salzburgból érkezett Bényi Tibor lesz.

Aktuelt


„Hegedűs a háztetőn… valahol mind azok vagyunk. Megpróbálunk egy letisztult dallamot kicsalni, miközben egyensúlyozunk, hogy ne szegjük nyakunkat. Nem könnyű!”

A Rumini a mai magyar meseirodalom egyik sztárszerzőjének, Berg Juditnak a legismertebb műve, melyet évről-évre több ezer magyar gyerek olvas kötelező irodalomként az alsó tagozatban.

Mozgalmas, pörgős időszak: gőzerővel készül a Fővárosi Nagycirkusz a „Csillagok, égbeli tűk” című előadásra

PÅ PLAKATEN


A Monte Cristo grófja egy igazi, nagy ívű, romantikus musical Dumas regénye alapján. Szerelem, intrika, bosszú, szenvedély Szomor György dalaival,…

Claude Magnier legendás bohózatában Louis de Funès 13 év alatt több mint hatszázszor játszotta Barnier szerepét – amit filmen később…

Carl Orff CARMINA BURANA Szcenikus kantáta eredeti nyelveken, magyar, angol és eredeti nyelvű felirattal

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.