Program


Somlai Petra fortepianoestje
2

Somlai Petra fortepianoestje

Somlai Petra a Haydneum Fortepiano Bérletének harmadik hangversenyén műsora első részében két ismert és számon tartott, ám keveset játszott 18–19. századi cseh szerző egy-egy billentyűs szonátáját szólaltatja meg.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: február 24. szombat, 19:30

HAYDNEUM FORTEPIANO BÉRLET, III. ELŐADÁS

2024. február 24., 19:30

Somlai Petra fortepiano estje

 

KOZELUCH: f-moll szonáta, op. 38

DUSSEK: c-moll szonáta, op. 35, No. 3

***

SCHUBERT: A-dúr szonáta, D. 959

Somlai Petra a Haydneum Fortepiano Bérletének harmadik hangversenyén műsora első részében két ismert és számon tartott, ám keveset játszott 18–19. századi cseh szerző egy-egy billentyűs szonátáját szólaltatja meg. Ahogyan az évszámokból is kiviláglik, mind Leopold Koželuch (1747–1818), mind Jan Ladislav Dussek (1760–1812) a bécsi klasszika korának zeneszerzője, Haydn, Mozart és Beethoven kortársa volt, ám kettejük közül csak Koželuch vált valóban bécsi klasszikussá, ő ugyanis prágai tanulmányait követően 1778-ban ténylegesen a császárvárosba költözött, és ott is működött élete hátralévő részében. Dussek azonban igen színes és változékony pályát futott be, amelynek során megfordult a Németalföldön, Hamburgban, Franciaországban, Itáliában és Londonban, hogy végül Párizsban érje a halál. Mindkét komponistát jeles billentyűs szerzőként tartja számon a zenetörténet. Mivel Dusseket a romantikus zongoraszerzők előfutáraként értékelik, szonátája után magától értődőn hat Franz Schubert (1797–1828) kései, négytételes A-dúr szonátája 1828-ból. Ez a súlyos és erőteljes, nagyformátumú, vérbeli korai romantikus alkotás az utolsó zongoraszonáták hármasának egyike, amely eszköztárának mind lírai, mind drámai elemeit igen intenzíven használja. A Junior Prima Primissima díjas Somlai Petra tanulmányait előbb a budapesti Zeneakadémián, majd Londonban és Amszterdamban végezte, tanárai közé tartozott többek közt Bart van Oort is. Nemzetközi versenyek díjazottja. Hollandiában él, 2015 óta a Hágai Királyi Zeneakadémia professzora.

Ajánlatunk


A történet két szélhámosról szól: Lawrence úriember, akiről könnyen elhisszük, hogy nemesi sarj, egy száműzött uralkodó; Freddy Benson azonban kisstílű. Meséjében szegény, beteg nagymamájának gyűjt könyöradományokat. Kettejük barátsága akkor kezdődik, amikor kiderül, hogy mindketten a Riviérán kívánnak turistákat kifosztani, és rájönnek, hogy szövetkezve könnyebb. A Steve Martin és Michael Caine játékával fémjelzett film nem véletlenül ihlette meg a „színházcsinálókat”. A fordulatokban gazdag és rendkívül humoros történet kiváló zenével fűszerezve robbant be a Broadwayre, útját azóta is töretlen nevetésorkán, tapsvihar és díjeső övezi.

Vannak nagy, mindenki által ismert klasszikus zenei mérföldkövek, amelyek egész kultúránkat meghatározzák. A Klasszik Rádió és a Danubia Zenekar közös, hagyományos tavaszi koncertjén ezúttal a legek, a legendák kapnak főszerepet.

Akár egy Agatha Christie krimi a Sex és New York karaktereivel! A Liliom Produkció – Dámák a pakliban című új krimi-vígjátéka egy izgalmas, egész estés kikapcsolódást kínál a krimi és humor kedvelőinek.

Ajánló


„Nem fiatalok. Nem szépek. Nem hibátlanok. De ma este színpadra lépnek, és le sem engedjük őket, míg nem marad –…

Május 9-én Tankcsapda koncerttel indul az 2024-es Pápai Expo és Agrárpiknik, az év legmenőbb agrárrendezvénye.

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!