Program


New York-i történetek (1989) - A nagy Woody Allen menet / MÜPA FILMKLUB

New York-i történetek (1989) - A nagy Woody Allen menet / MÜPA FILMKLUB

Furcsa holmi a szkeccsfilm, más néven antológiafilm vagy omnibuszfilm. Önálló, különálló filmekből áll össze, amelyek egy vagy több rendező munkái. Mondjuk, az nem baj, ha valami összekapcsolja a filmecskéket. Jelen esetben a helyszín: New York.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2024. március 18. hétfő, 19:00

Azért valljuk be, hogy ez nem titánerősségű kapocs. Inkább arról van szó, hogy a kor három igen nagy nevű rendezője - Martin Scorsese, Francis Ford Coppola és Woody Allen - egy gyékényre pakolhassa ki a cuccát. Hogy melyiküké a mutatósabb, majd méltóztasson eldönteni a tisztelt néző.

Kétségtelen, hogy Scorsese és Coppola volt nehezebb helyzetben, hiszen ők a nagyobb epikát kedvelik, míg Woody Allen már korábban is készített szkeccsfilmet, arról nem is szólva, hogy bármikor lazán beépít a történeteibe önálló epizódokat. Sejthető, hogy az ő filmje lett a legviccesebb. Vagy ki tudja… Attól függ, honnan nézzük. Kétségtelen, hogy a cím - Oedipus Wrecks - is egy tréfa. A wrecks jelentése „zúzás, rombolás”, de határozottan rímel az angolban a 'rex' és a 'complex' szavakra. Meg aztán azonnal megidézi Freudot, bár Freud soha nem szentelt külön kötetet a jiddise máménak. A „jiddise máme” sajnos pontosan nem lefordítható, még ha úgy is tűnhet, hogy egyszerűen egy zsidó anyáról van szó. Az ötvenes, sikeres new york-i ügyvéd anyja azonban ennél bonyolultabb jelenség. Pontosan meghatározni lehetetlen, ezért mindenképp bölcsebb megnézni ezt a filmet. Mert a jiddise máme anyatigris, ha az ivadékáról van szó, ugyanakkor ő az, aki elvárja gyermekétől a sikert, a megfelelést és soha a büdös életben nem lehet vele elégedett - miközben halálosan büszke rá. Azt viszont képtelen elviselni, hogy a büdös kölyök a maga normái, ízlése, vonzalmai szerint rendezze be a saját életét, mert a csemete élete bizonyos értelemben véve közügy, és mit szólnak hozzá, ha… De ha Sigmund Freudnál maradunk, Sheldon Mills (azelőtt Millstein) mamája maga a felettes én, a szuperego. Ajvé! Baj, ha van, baj, ha nincs.

Angol nyelven, magyar felirattal.

A vetítést megelőző és az azt követő beszélgetés magyar nyelven zajlik.

Rendező: Müpa

rendező: Woody Allen, Martin Scorsese, Francis Ford Coppola

házigazda: Réz András

Ajánlatunk


A musicalben árva gyerekek egy csapata kószál a háborús front kellős közepén. Egy békés hajlékra vágynak, ahová behúzódhatnak éjszakára. És természetesen egy jó falatra. Ha nem kapnak ételt, akkor elcsenik maguk. De ugyan ki tudna haragudni rájuk? Csak túl akarják élni a háborút. Ma, amikor milliók kényszerültek elhagyni otthonukat, ez is döbbenetesen ismerős üzenet.

„Túl sötét.” „Micsoda posvány!” „Csupa ronda emberről ír!” „Ez a darab előadhatatlan, már a dialógusai miatt is.” „Disznók vagytok ti mind, mondják a darabban, s ez találó ezekre az alakokra, de legfőképpen magára a szerzőre.” „Én bizony nem szeretném, ha ez a Húber a sógorom lenne!” „Hát írjon végre kellemesebb emberekről, az Istenért, hiszen ezek maga a förtelem...” „Én csak és kizárólag az író kedvéért olvastam végig.” „Én már azt se bántam volna, ha belelőnek a súgóba, oly mindegy az már ebben a pokolban...” „Szörnyű munka!” „Sivár, sivár.”

Ajánló


Eros Ramazzotti újra Budapesten! Az olasz popzene világsztárja 2026. április 19-én az MVM Dome színpadán ad felejthetetlen koncertet. A Cose…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!