
Otello
Giuseppe Verdi
OTELLO
Opera in two parts, four acts, in Italian, with Hungarian, English, and Italian subtitles
Giuseppe Verdi
OTELLO
Opera in two parts, four acts, in Italian, with Hungarian, English, and Italian subtitles
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Sunday, November 10 2024 6:30PM
Otello is a masterpiece, an exceptional work of creative genius in which the composer sets Shakespeare's tragedy to the music of his own unmistakably Verdian voice. The Opera's new production is directed by the internationally renowned Italian artist, Stefano Poda.
AUTHORS
Composer: Giuseppe Verdi
Librettist: Arrigo Boito
Director, set, costume and lighting designer: Stefano Poda
Assistant to the director: Paolo Giani Cei
Hungarian subtitles: Judit Kenesey
English subtitles: Arthur Roger Crane
Head of the Children's Chorus: Nikolett Hajzer
Chorus director: Gábor Csiki
Az Őrült Nők Ketrece egy olyan hely, ahol mindenki az lehet, aki. Vagy épp az, aki lenni akar. És ha muszáj másnak mutatnod magad, mint aki vagy? Hit, remény, szeretet, munka, család, haza, tegnap, ma, holnap, én, te – és ketten együtt.
„Improvizációs gasztroszínház – sok röhögéssel, alapvetően édes ízben, és némi savanykás zamattal. Mindezt kultúrtörténeti szempontból több rétegben egymásra pakoljuk, aztán feltekerjük a hőfokot. Pont olyan sül ki belőle, mint egy finom flódni” – meséli Stahl Judit, az előadás megálmodója.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.